Uyumsuz – Veronica ROTH Kitap Özeti


uyumsuz kitap ozeti 185x300 Uyumsuz   Veronica ROTH Kitap Özeti
Sürükleyici bir kitapla karşınızdayım. Kitabımız, Veronica Roth‘un kaleminden çıkmıştır. Ağustos 2012’de basılan kitap, Artemis Yayınları ile bizlerle buluşmuştur. İngilizce’den çeviren Uğur Mehter’dir.

Kitapta bir çok karakter bulunmakta. Ancak yoğunlaşmamız gereken karakterimiz Beatrice Prior. Diğer adıyla Tris. Beatrice’in yaşadığı yerdeki toplum, beş kısma ayrılmıştır. Fedakarlık, Dürüstlük, Cesurluk, Bilgelik, Dostluk. Beatrice ise Fedakar bir ailenin çocuğudur. Bir de abisi vardır. Caleb. Herkes on altı yaşına gelince bir topluluk seçmek zorundadır. Eğer seçmezlerse ya da seçtikleri yere uyum sağlayamazlarsa topluluksuz kalırlar. Ancak bir seçim yapmadan önce sınava girerler. Bu sınav sonucunda hangi topluluğa uygun oldukları belirlenir.

Sınav zamanı gelmiştir. Beatrice çok gergindir. İçeri girer. Boynuna bir iğne yapılır. Bir süre sonra simülasyon başlar. Simülasyon bittiğinde sonucunu Tori’ye sorar. Tori garip davranmaktadır. Beatrice ısrar eder. Tori ise simülasyon da dört tane topluluğun elenmesi gerektiğini söyler. Ancak onun sadece iki tane eleyebildiğini belirtir. Beatrice hala anlayamamıştır. Tori ona sonucu tek bir şartla söyleyecektir. Sonucu ailesine bile söylememesidir o şart. Beatrice uyumsuzdur.

Topluluğunu seçme günü yaklaşır. Beatrice ise ne yapacağını bilemez. Çünkü o uyumsuzdur. Seçim günü ise annesi, babası ve Caleb ile seçimin yapılacağı binaya giderler. Herkes tek tek çağrılır. Abisinden emindir. Fedakarlığı seçecektir. Ancak düşündüğü gibi olmaz. Ve abisi kanını Bilgelik sembolünün üstüne akıtır. Sıra Beatrice’e gelir. Fedakarlığı seçecektir. Bıçağı elinin arasına yerleştirir ve bıçağı elinde kaydırır. Kanı akmaktadır. Eli Fedakarlık ve Cesurluk arasında gider gelir. Ve o anda kararını verir. Kanı sıcak ateşin üstüne düşer. Artık o Cesurluk’tadır.

Beatrice bütün sınavları başarıyla geçmiştir. Artık o bir Cesurdur. Ta ki Bilgelik, Cesurluk ile bir olup Fedakarlığa savaş açana kadar. Cesurlara bir iğne vurulur. Bu iğne sayesinde vücuda verici yerleştirilir. Ve Bilgeler bilgisayarlardan rahatlıkla insanları yönlendirir. Ancak bu Beatrice’e etki etmez. Çünkü o uyumsuzdur. Zaten ne olursa savaş başladığında olur. Annesinin büyük bir başarıyla sakladığı gerçek topluluğu, Dört’ün gerçek sınav sonucu, Beatrice’in uyumsuz olduğunun ortaya çıkması ve sonuçları savaş ile cevaplanır.

Millet, kitap hakkında ne düşünüyorum biliyor musunuz? Haklısınız, nereden bileceksiniz. O zaman söyleyeyim. Mü-kem-mel. Yahu bu nasıl bir kitaptır? Cidden çok güzel. Yani olayların anlatılışı, o anda size gelen heyecan. Aşırı derecede güzel. Olayları ana karakterin ağzından anlatması cidden kitabı çok güzelleştirmiş. Aslında ben bir yerlerde Dört’ün kendi ağzından bölüm istedim. Ama olsun, hiç bir şekilde sıkıntı yok.

Ee tabi arada kalan bazı uyuz kişiler var. Artık onları da okuyup teşhis etmeniz daha mükemmel olur. Ama şimdiden uyarayım. Eric acayip kıl adam. İsminde meymenet yok bir kere.

Onu bunu geçelim de kapak tasarımına gelelim. Kapakta Cesurluğun simgesi bulunmakta. Tris’in geçtiği topluluğun simgesi. Gayet mantıklı.

Kitabı çok beğendim. Hatta bayıldım. Bir ara filmini çekmişlerdi. İyi ki gitmemişim. Okuduktan sonra izledim. Yok, işsiz değilim. Sadece merak ettim. Ancak kitabın yerini tutmadı. Çünkü film de bazı bölümler atlanmış. Bazı yerler ise değiştirilmiş. Orijinal her zaman tercihimdir.

Olayların anlatılışına, kişilere, olayların heyecanına ve bu heyecanın okuyucuya başarıyla geçirilmesine bayıldığımı söylemiştim. Ancak ne kadar anlatırsam anlatayım size gerektiği kadar enerji veremem. O yüzden anlatılmaz yaşanır diyorum. Ve yaşamanız için kitabı alıp okumanızı belirtip burada sonlandırıyorum.


Comments
  1. fullfilmiizleyelim
  2. Cihan Aksu
  3. niyazi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir