Böğürtlen Kışı – Sarah JIO Kitap Özeti


bogurtlen kisi kitap ozeti 3 300x200 Böğürtlen Kışı   Sarah JIO Kitap Özeti
Hız kesmeden devam etmek istiyorum. Sarah Jio‘nun ellerinden çıkan yapıt, Kasım 2013 tarihinde basılmıştır. Arkadya Yayınları tarafından piyasaya sürülmüştür.

Yine iki karakterimiz var. 1933 yılında karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlunu son defa öpen Vera Ray. Vera o akşam biricik Daniel’ini son defa öptüğünün farkında değildir. İşten döndüğünde gördüğü tek şey oğlunun boş yatağıdır. Oğlunu aramaya başlar. Ancak bulabildiği tek şey karların içinde yatan Daniel’in ayıcığı olur. İkinci karakterimiz ise bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge. Daniel’in kaybolduğu akşam olan karlı fırtına, seksen sene sonra yine mayıs ayında Seattle’i esir almıştır. Claire bu karlı fırtınayı haber yapacaktır. Araştırmaları sırasında küçük bir çocuğun kaçırılma davasının bu zamana kadar sonuçlanmadığını görür. Claire de bir evlat kaybettiği için bu davanın peşinden koşmaya karar verir. Ancak sonuca yaklaştıkça Vera ile bağlantısının olduğunu anlayacaktır.

Sarah Jio’nun yazmış olduğu mükemmel bir kitap daha. Bu kadının eserlerini okurken başka bir iş yapamıyorum. “Acaba ne olacak? Acaba o kim? Acaba onu o mu vurdu?” gibi sorulardan başka iş yapmaya fırsatım kalmıyor. Ayrıca bu kitapta da sonunda hiç ummadığınız kişi, ummadığınız biri olarak karşınıza çıkıyor.

Sarah Jıo bütün kitaplarında geçmişle gelecek arasındaki olaylarda bir bağ kurma özelliğini kullanıyor. Bunu yapmakta da oldukça başarılı. Ve bir şey daha fark ettim. Kitapta bir kişiden ya da bir olaydan umudunuzu kaybettiğiniz anda birden beklemediğiniz gelişmeler oluyor. Olaylar sakin sakin giderken beklemediğiniz yerde bir patlak veriyor. Ee duygu değişimleri de bunun cabası. Üzülmek mi dersiniz? Sevinmek mi dersiniz? Şaşırmak mı dersiniz? Hepsini tek hikayede bulabilirsiniz.

Evet, doğru tahmin ettiniz. Kapaktan bahsedeceğim tabi ki 🙂 Yabancı kitapların kapaklarına ayrı bir hayranlık duyduğumu söylemiştim sanırım. Özellikle dikkat ettim. Arkadya Yayınları çok güzel kapak tasarımları yapıyorlar. Bu kitapta da hoş bir tasarım yapmışlar.

Bir Sarah Jıo yapıtının daha sonuna geldik. Kitabı beğendim ve sizin de beğenebileceğinizi düşünüyorum. Hala Sarah Jıo ile tanışmadınız mı? Olsun Böğürtlen Kışı ile başlayabilirsiniz.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir