Aşk Neden Can Yakar – Mehmet YILDIZ Kitabı


ask neden can yakar mehmet yildiz kitabi 5 225x300 Aşk Neden Can Yakar   Mehmet YILDIZ Kitabı
Bildiğiniz üzere günümüzde bir çok gencimizin sevgilisi var. Ya da başka bir deyişle ‘haram sevdası’ var. Haram sevda diyoruz, çünkü Rabbimiz flörtü haram kılmış. “Ee, arkadaşım biz nasıl evleneceğiz o zaman?” diyenler de var tabi. Zaten bu kitabın yazılma amaçlarından biri de bu.

Zamane gençlerine bakarsak hepsinde bir haram sevda bulma telaşı olduğunu görürüz. Dizilerden, arkadaş ortamından özenip flört edebilecek, daha da masumane bir tabirle ‘yalnızlığına ortak olacak’ bir arkadaş arama çabası içerisindeler. Ama farkında değiller ki bu çaba onların sonunu hazırlayan bir çabadır.

Evlenme hususuna gelelim. Evet, flört etmek haram. Ama nasıl evleneceğiz? Aslında yapmamız gereken tek şey tevekkül etmek. Önce nasıl bir eş istiyorsak kendimizi de o hale getirmeliyiz. Gerisini Rabbimize bırakmalıyız. Yanlış okumuyorsunuz. Gerisini Allah’a bırakın diyorum. Büyük bir çaba içerisine girmeyin diyorum. Allah, nar tanelerini nasıl ki teker teker yerine yerleştirmişse seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir.

Başka bir konuda ‘sevgilimden ayrıldım, çok yaralıyam.’ Bu aşk acısını çekenler hakkında Mehmet abi kitapta çok güzel olaylar anlatmış. Kitabın başlarında Mehmet abi kısa bir diyalog paylaşıyor bizlerle:“Kardeşim iyi misin, neyin var?” Karşıdaki yaralı ağabeyimiz cevap veriyor:“Misafir çocuğu gibiydi adeta. Geldi,dağıttı ve gitti. Sesimi bile çıkaramadım.” Sonuç belli tabi:“Anladım, aşık oldun :)” Ayrıca kitabın başka bir yerinde de aşk acısı çeken kardeşlerimizi uzaktan nasıl tespit edebileceğimiz gayet açık bir şekilde anlatılmış:”Başına anne danteli örtülmüş gibi gariban, boyun 37,5 derece sağa eğik vaziyette duruyorlar.” Tabi bu kardeşlerle gidip konuşmak icap ediyor. “Kardeşim nerelisin?” Cevap bile acı çekiyor:”Yaralıyım, içinden.”

Şimdi Mehmet abi bunları neden anlatıyor? Aşk neden can yakar, onu anlatmak için. Fazla uzatmadan açıklamaya çalışayım. Fark ettiyseniz dizilerde mutlu mesut bir çift vardır. Acayip mutlulardır ve ayrılırlarsa onsuz yaşayamaz (!) hale gelirler. Ancak bir şey olur ve ayrılırlar. Kız depresyona girer, erkek ise psikopat manyağın teki olur. Sonra o sahnelerin gerçekte yaşandığı da görülür. Ardından “Biz dizilere göre yaşamıyoruz.” diye isyana kalkan bir millet ortaya çıkar. Ve en son olarakta aşk acısı çeken insanları gördükçe aklıma şu söz gelir:”Gayrimeşru bir muhabbetin neticesi merhametsiz azap çekmektir.” Yani sen haramda huzur ararsan kardeşim, huzur sana haram olur. Ayrıca şunu da unutmayalım ki siz harama bakarsanız helalinize göz değer.

Böyle ders verir gibi oldu ama öyle bir amacım yoktu. Sadece kitabın ana hatlarından bahsetmek istedim. Belki biraz da harama giren kardeşlerimizin doğruyu görmelerine yardımcı olmaya çalışmış olabilirim 🙂 Amaç ne olursa olsun, bu kitabı okumanız gerektiğini düşünüyorum. Büyük, küçük herkesin okuyup belli bir şeylerin farkına varması gerek. Özellikle de gençlerimizin. Eh o zaman siz kitabı almak için kitapçının yolunu tutun, ben de okunacak yeni kitaplar bulayım.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir